Çocuklarda Güneş Çarpmasına Dikkat Edin

0 40

Çocuklarda güneş çarpmasına dikkat Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür: “Güneş yanığı veya sıcak çarpması olan çocuklarda bilinç değişiklikleri, kusmalar, halsizlikler ve sıvı kayıpları görülebilir” Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Çocuklarda güneş çarpmasına dikkatÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür: “Güneş yanığı veya sıcak çarpması olan çocuklarda bilinç değişiklikleri, kusmalar, halsizlikler ve sıvı kayıpları görülebilir

“KAYSERİ – Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür, çocukların direkt güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğini söyleyerek, “Güneş yanığı veya sıcak çarpması olan çocuklarda bilinç değişiklikleri, kusmalar, halsizlikler ve sıvı kayıpları görülebilir” dedi.

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en çok görülen enfeksiyonların gastro-intestinal enfeksiyonları olduğunu dile getiren Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür, “Yaz aylarında sıcakların artmasıyla beraber çocuklarımızın da dışarı çıkması ile yaşanan enfeksiyonlar ve kazalar arttı. Bu dönemde en çok görmüş olduğumuz enfeksiyonlar; mide, bağırsak rahatsızlıklarıyla giden gastro-intestinal enfeksiyonlardır. Sıcak sebebiyle yiyeceklerde veya suda üreyebilecek mikroplar sebebiyle çocuklarımızın mide ve bağırsak sisteminde sorunlar oluşabiliyor. Bu problemlerin yol açtığı ishal, kusma, ateş en çok görebileceğimiz şikayetlerdir.

Ateş 39 dereceye yükseliyorsa, ishal sebebiyle günde 7-8 kez tuvalet ihtiyacı oluyorsa, kusma 4-5’i geçiyorsa o zaman muhakkak hastaneye başvurulmasını öneririz. Bu mevsimde özellikle kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonları sık görülüyor. Yazın görülebilecek başka bir sorun ise travma dediğimiz kazalar. Çocuklarımız bisikletlere, kaykaylara biniyorlar veya koşup oynuyorlar, parklarda vakit geçiriyorlar. Bu süreçte meydana gelebilecek kazaları önlemek adına bisiklet sürerken dizlik, kask gibi koruyucu malzeme kullanılmasını öneririz.

“El Temizliğine Önem Verin”

Yaz ishallerini ya da kusmalarını engellemek için çocukların ve anne babaların ellerini sık sık ve en iyi biçimde yıkamasının çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür, “Mikroplar ellerden çok basit bulaşacağı için enfeksiyonların engellenmesinde el temizliği son derece önemlidir. Ayrıca yiyeceklerin çok iyi yıkanması gerekmektedir. Örneğin iyi yıkanmamış yiyeceklerden ve ellerden Hepatit-A sarılık mikrobu da kolayca bulaşabiliyor. Sıcaklarda mikroplar çok basit üreyebildiği için besinler dış ortamda bekletilmemeli. Tazeyken yenilmeli ya da buzdolabında bekletilmeli. İçilen suların da temiz olması başka önemli faktörlerden biri. Bunların beraberinde dışarıda gezme sonrası anne babaların da çocukların da duş alarak bütün bedenini temiz tutması, enfeksiyon etkenlerine karşı alınabilceke önlem açısından önemli” dedi.

“Bebeklere İnce Ve Pamuklu Kıyafetler Giydirin”

Yaz aylarında en sık yaşanan şikayetlerin başında sıcak çarpması ya da güneş yanıkları olabileceğini dile getiren Ünsür, “Güneş yanığı veya sıcak çarpması olan çocuklarımızdabilinç değişikleri, kusmalar, halsizlikler, sıvı kayıpları görülebilir. Güneş çarpması ve sıcak çarpmasını engellemek için muhakkak bebeklerimize özellikle dışarı çıkarken gölgelikli bir şapka, ince, hafif pamuklu ve açık renk kıyafetler tercih edelim. Mutlaka güneş kremi kullanmaya gayret edelim. En az 30 ya da 50 faktör tercih edebiliriz. Günün güneşin ışınlarının dik geldiği saatler olan 10 ile 16 arasında güneşe direkt maruz kalmamasına dikkat edelim” ifadelerini kullandı.

“Yakın Temastan Kaçının”

Yakın temasın Yeni tip corona virüs kadar grip, nezle gibi enfeksiyon etkenlerinden kaçınmak için de Ünsür anne babalara şu ikazlarda bulundu: “Yeni tip corona virüs’a karşı bebeklerimizin ve çocuklarımızın yakın temastan uzak tutulması çok önemli. Ülkemizde şu anda Yeni tip corona virüs oranı düşse de hala önemli bir risk. Bu riski düşünerek hareket etmeli ve çocuklarımızı çok yakın temas edebilecek kalabalık ortamlara sokmamalıyız. Ayrıca kış mevsiminde gördüğüğmüz grip, nezle gibi üst solunum enfeksiyonları özellikle klima mağduriyetine bağlı şekilde görülüyor. Temasın az olması Yeni tip corona virüs kadar bu enfeksiyon etkenlerine karşı da önemli bir tedbir. 2 yaş altı çocuklarda maske kullanımı önermiyoruz ama en azından mesafe kurallarına dikkat etmek gerekir. El hijyenine dikkat etmek gerekir.”

“Havuza Girerken Duş Alın”

Havuz ve deniz sezonunun açılması ile beraber enfeksiyonlarında sıklığının artabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ünsür, “Havuzdan bulaşabilecek enfeksiyonlarda yine kusmlaar, ateşler olabilir. Eğer kusma az önce söylediğim gibi gün içinde 4-5’i geçiyorsa, ateş 39’ları buluyorsa muhakkak hastaneye doktorumuza başvuralım. Mümkünse havuz sonrası muhakkak duş alalım. Havuza girerken duş alalım. Bebeklerimizin veya çocuklarımızın ıslak mayo ile ıslak kıyafetlerle kalmamasına özen gösterelim” dedi.

“Bebeklere Her Gün Duş Aldırın”

Yazın çocuklarda en sık görülen problemlerden birinin deri döküntüleri, döküntülü hastalıklar olduğunu dile getiren Ünsür, “Sıcaktan dolayı özellikle üşüyecek diye bebeklerimize çok kalın kıyafetler giydirdiğimiz için isilik tarzı döküntüler çok sık karşımıza çıkıyor. Bunlar minik sivilce tarzı içi su dolu olabilir veya birer birer toplu iğne başı gibi kırmızı kırmızı özellikle boyun bölgesinde veya terleyen bölgeler de görmüş olduğumuz döküntülerdir. Bu döküntüleri engellemek için bebeklerimizi hafif, ince giydirip terlemelerine engel olmak ve hergün veya gün aşırı duşlarını yaptırmak yeterli olacaktır” diye konuştu.

“Bebeklerin Başını Suya Sokmayın”

Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür sözlerine şu biçimde devam etti:”Özellikle döküntülü hastalıklarda ; el, ayak, ağız bölgesinde yaralar veya vücut döküntülerinin beraberinde yüksek ateş görülüyor. Bu şikayetler özellikle havuz ve denize giren çocuklarda sık karşımıza çıkıyor. Altıncı hastalık ise 1 yaşın altındaki bebeklerde görülüyor ve yüksek ateşle kendini belli ediyor, fakat döküntü olmuyor. Bu hastalıklara karşı havuz ve deniz hijyeni çok önemli. Temizliğinden emin olmadığınız yerlerde çocuklarınızı suya sokmayın. Ayrıca bebeğiniz küçükse, havuza sokmamak veya sokarsanız, başının havuz suyu ile temas etmemesine dikkat ederek önlem almaya çalışmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.