Çocuklarda Dış Kulak İltihabının Belirtileri ve Tedavisi

0 86

Dış kulak iltihabı nedir?

Otitis externa olarak bilinen dış kulak iltihabı, kulak kepçesi ve kulak zarı ortasında tüp olan dış kulak kanalının iltihaplanması ile görülen bir rahatsızlık. Halk ortasında yüzücü kulağı olarak da isimlendiriliyor. Bunun sebebi, deniz ya da havuzlarda daima suya maruz kalan kulak kanalının iltihaplanmaya açık bir hale gelmesi.

Çocuklarda dış kulak iltihabı neden olur?

Dış kulak iltihabı çocuklarda daha riskli görülen bir rahatsızlık. Zira dış kulak kanalı çocuklarda daha dar bir biçimde bulunuyor.

  • Dar bir kulak kanalına sahip olmak suyun daha kolay tutulmasına sebebiyet veriyor ve bu da bakterilerin dış kulak ile daha fazla temas etmesi anlamına geliyor.
  • Çoğunlukla denizlerde ya da havuzlarda rastlanan Psödomanas aeruginosa tipi bazı bakteriler ile ya da mantarlar ile de enfeksiyon gerçekleşebiliyor.
  • Kulağa yabancı cisim sokulması veya kulağı çok sert bir biçimde kaşımak da çocuklarda dış kulak iltihabına sebebiyet verebiliyor.
  • Tüm bunların dışında kulağa takılan mücevher, kulaklık ya da işitme cihazı gibi aletler de kulak iltihabına sebep olan risk faktörleri arasında değerlendiriliyor.

Çocuklarda dış kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

Dış kulak iltihabının birinci evresinde karşılaşılan belirtiler hafif olup tedavi edilmediği durumlarda yayılarak daha önemli sorunlara sebebiyet verebiliyor. Bu belirtiler çoğunlukla şu biçimde;

  • Dış kulakta görülen hafif kızarıklık ve kaşıntı,
  • Kulaktan gelen sarı ya da yeşil renkte kötü kokulu akıntı,
  • Kulakta ağrı ya da tıkanıklık,
  • Ateş,
  • İşitmede sorun yaşama.

Kulak pamuğu dış kulak iltihabı yapar mı?

Dış kulak iltihabına sebep olan davranışlardan biri de kulağın kulak pamukları ile temizlenmesi. Çoğunlukla beşerler kulakları temizlemede yaygın olarak kulak pamuğu kullanıyorlar. Fakat bu, uzmanlar tarafından gerçek bulunmuyor. Bunun sebebi, kulak pamuklarının kulak içlerinde biriken kirleri temizlemekten fazla daha da arttırması ve bu süreci kulak yollarını zedeleyerek yaptığı için enfeksiyona da uygun ortam hazırlaması.

Çocuklarda dış kulak iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda dış kulak iltihaplanmasında yapılacak birinci iş bir doktora görünmek olmalı. Doktora müracaattan bilinçsizce yapılan her hareket iltihabın daha da yayılım göstermesine sebep olabilir. Bir kulak burun boğaz uzmanına görünüp onun vereceği tedavi sistemine nazaran hareket etmek en sağlıklı sistem. Bunun dışında doktorun vereceği ilaçların sistemli bir halde kullanılması ve kulak yolunu zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.