Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar

0 103

Döküntülü bir biçimde ortaya da çıkabilen bulaşıcı hastalıklar ile çaba etmenin en yaygın ve tesirli sistemi aşı olmaktır. Genellikle çocukların kış mevsiminde kalabalık ortamlarda yakalandıkları bu hastalıklara ait bilgi almak için yazımıza bakabilirsiniz.

Kızamık

Virüslerin neden olduğu kızamık hastalığı döküntülü ve bulaşıcı bir teneffüs yolu enfeksiyonudur. Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülen kızamıktan korunmanın en tesirli yolu kızamık aşısıdır, kesinlikle her çocuğa vaktinde yaptırılmalıdır. Bedende kırmızı döküntüler biçiminde kendini gösteren kızamık, öksürük, ateş ve ishal ise öteki belirtileridir.

Kızamık virüsü, tükürükle temas sonucu bulaşabilir. Hastalığı taşıyan bir kişi hapşırık ya da öksürük yoluyla mikropların etrafa yayılmasına yol açabilir. Kuluçka periyodu 10 gün civarıdır. 1 hafta mühletle hastalık tesirini sürdürür.

Kızamıkçık

Kızamıkçık çocuklarda çok sık görülen viral enfeksiyondur. Yetişkinlerde ender görülür. Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülür. Muhafaza için aşı değerlidir. Aşı yoluyla önlenebildiğinden eskiye nazaran görülme sıklığı azalmıştır. Tedavisi yoktur. Bir sefer geçirdikten sonra bağışıklık kazanılır. Etken, Rubella virüsüdür. Direkt ya da damlacık yoluyla bulaşır.

Kızıl

Kızıl, çocuklarda ateşli ve döküntülü bir halde kendini göstermektedir. Bedende deride döküntülere neden olan, glomerülonefrit ve romatizmal ateş üzere çok değerli komplikasyonlara yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük yoluyla bulaşan kızıl hastalığı, bilhassa okul çağındaki çocuklarda yaygındır. Kuluçka müddeti 4-5 gündür. Bulaştıktan sonra ateş, bulantı ve boğaz ağrısı belirtileridir. Başka çocukluk çağı döküntülerinden en kıymetli farkı antibiyotik tedavisi gerektirmesidir.

Su Çiçeği

Genellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde görülmektedir. Suçiçeği virüsü, suçiçeği ve zona olmak üzere iki farklı hastalığa sebebiyet verir. Virüs daha ilerleyen yaşlarda zona hastalığına dönüşebilir. Aşı ile muhafaza sağlanır. Damlacıklar yoluyla havadan bulaşır.

Kuluçka periyodu 15 gündür. Belirtileri; halsizlik, hafif ateş, kaşıntı ve iştahsızlıktır. Birkaç gün içerisinde deride evvel kırmızı leke biçiminde olup, daha sonra sivilceye dönüşen sulu kabarcıklar belirir ve tüm bedene yayılır. Kabarcıklar 10 gün boyunca devam eder. Döküntülerin olduğu periyotta virüs ağır ölçüde etrafa saçılır.

Kabakulak

Kabakulak, bilhassa parotis bezlerini etkileyen viral bir enfeksiyondur. Tükürük bezlerinde şişliğe yol açar. 2-12 yaş ortası aşısız çocuklar risk altındadır. Bu nedenle gözetici olarak aşı kıymetlidir. Teneffüs salgıları yoluyla bulaşabilir. Virüs belirtilerin görülmeye başlamasından 7 gün evvel ve başladıktan sonra 8 güne kadar bulaşır. Hastalığa yakalanan kimi insanlarda rastgele bir belirti görülmezken birtakım bireylerde ise hafif belirtiler bulunur.

Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan sonra yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta sonra görülmeye başlar. Belirtileri; yüzün bir yahut iki tarafında şişmiş, ağrılı tükürük bezleri, baş ağrısı, ateş, eklem ağrıları, çiğneme yahut yutma sırasında ağrı, halsizlik ve yorgunluk, mide bulantısı

Boğmaca

Boğmaca, akciğerler ve hava yollarında görülen yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Bulaşıcılık devri, 30-40 gün daha devam eder. Öksürük damlacıklarıyla bulaşır. Aşı ile bağışıklık kazanılır, bu bağışıklığın tesiri 5-7 yıl kadar sürer. Belirtileri; öksürük nöbetleri,nefes darlığı, teneffüs sırasında şiddetli ses, Dudak ve tırnak yatağında morarma, küçük bebeklerde teneffüs durması, yüzde kızarıklık, halsizlik ve yorgunluk, kusma ve ishal. Kesinlikle doktor denetimi kuraldır. Bebeklerin hastanede nezaret altında tutulması gerekebilir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.