Çift terapisi – evlilik sıkıntıları

0 73

Çift danışmanlığı, Birbiriyle çatışma içinde bulunan iki kişinin etkileşimini değiştirmek için düzenlenir. Evli, nişanlı yahut sevgili, alakada yaşanan sıkıntıları çözmek ve daha memnun bir bağlantıya ulaşabilmek için çiftlerin birlikte katıldıkları müracaat sürecidir. Çiftler bu süreçte daha memnun olmak için; ilgilerinde neye gereksinim duyduklarını keşfeder, bunları hayata geçirmenin yollarını öğrenirler.

Evlilik ve Çift Terapisi Kayseri Evlilik Terapisi

Mutsuz Evlilik

Ferdî Evlilik Danışmanlığı

İnanç Buhranı

Boşanma Kararsızlığı

Ahenk Sorunları

İlgisizlik Sorunu

İrtibat Sorunları

Aile İçi Şiddet

Kıskançlık Krizleri

Kültürel Farklılıklar

ÇİFT VE EVLİLİK TERAPİSİ

Bireylerin evlilik içinde kendi cephelerinde yaşadıkları meseleleri bir çift olarak konuşabilmeleri, tartışabilmeleri ve anlaşamadıkları konusunda bile anlaşabilmeleri aslında o evliliğin hala yaşadığının ve nabzının hala vurduğunun göstergesidir. Aslında bu evlilikte can vardır, yalnızca muhakkak mevzularda bünye hassaslaşmış ve düğüm olmuştur. Şahıslar kendilerini kendi cephelerinde dışarıya çıkaramadıkları yahut herkes kendi temelindeki kişilik sorunlarını evliliğinin içine farkında bile olmadan döküp saçtığı için evlilik bünyesi çalışmaz hale gelmiştir.

Evlilik meseleleri genelde ya evlilikleriyle ilgili şahısların şahsî beklenti sıkıntısına, ya kişinin gözünün cereyan eden evvelki aile modelinin bugün ki evlilikte yaptığı tahribata, ya evlilik hayat modelini bilmeme meselesine, ya kişilik sorunu hastalığına ya da evlilik virüsleri dediğimiz makul virüsleri evliliğin kapsamına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Her biçimde de çiftler birlikte tedaviye geliyorsa bu yeterli bir temelin var olduğunu göstermektedir. Tahminen bu temelin üstüne bina yanlış çıkılmıştır, belli tuğlaların hatta duvarların yerlerinin değişmesi gerekiyordur. İşte evlilik terapisti şahıslarla bir arada her tuğlanın yerini tek tek tartışır ve değişmesi gereken her yapıyı daha sağlam bir yer üzerine oturtulmuş olan farklı ve daha sağlıklı evlilik yapısını inşa eder. Bir sonra ki adımda ise yol haritası çizilir, herkesin kendi dairesinde yapacağı ödevler belirlenir ve herkes evliliği ismine kendi sorumluluğunu, rolunu adım adım yine düzenler. Bütün bu süreç ve süreç içindeki tıkanma noktalarının aşılması terapistin yargılamadan (anlayıcı), suçlamadan anlayışlı bir halde süreci yürütür. Ve bir noktadan sonra şahıslar o denli bir tedavi suratı alırlar ki terapist dayanağı olmadan ‘’iç terapi’’ dediğimiz kendi başlarına yürüttükleri tedavi ile yola devam ederler. Bu süreçte münasebetlerini düzenleyip sağlıklı bir halde sevgi hürmet ve özgüven alışverişi sağlanmaktadır. Tekrar bu süreç ne sorun karşılarına çıkarsa çıksın yeniden bir çift olarak çözebileceklerine dair eşsiz bir evlilik yeteneği kazandırır. Bu yetenek çiftlere sorun çıkmasından korkmama cüreti ve bir adım ötesinde de sarsılmaz bir huzur sağlayacaktır.

EVLİLİKLERDE MÜMKÜN PROBLEMLER

İrtibat problemleri

Evlilik içi şiddet

Kıskançlık krizleri

Kültürel farklılıklar sorunları

Ahenk sorunları

İtimat buhranı

Boşanma kararsızlığı

Aldatma-aldatılma meseleleri

İlgisizlik

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.