Büyüme İle Gelişme Aynı Şey Değildir!

0 49

Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Sonrasında ise dilekleri, sağlıklı bir çocuk ve genç olması üzerinedir… Peki, onun sağlıklı bir biçimde büyümesi ve gelişmesinde nelere dikkat etmeli? İşte bu meselenin yanıtını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi veriyor ve anne babaları uyarıyor “Büyüme ile gelişme aynı şey değildir!”
Bebeğiniz sağlıklı büyüsün, gelişsin diye hayal kuran anne babalar dikkat! Onun kocaman bir delikanlı veya genç kız olmasında anne babaların bilinçli olması çok önemli.

Zira genelde anne babalar bebeğin yiyeceklerine ve boyunun uzamasına konsantre oluyorlar. Oysa büyüme ve gelişmenin çok başka kriterleri var ve çocuk doktorları kadar sizin dikkatiniz de bu süreci daha sağlıklı geçirmesine yol açıyor. Çocuğu erişkin bireyden ayıran en önemli özelliğin devamlı büyüyen ve gelişen bir süreç yaşaması olduğuna vurgu yapan Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi, doğru beslenme, bilişsel destekler, gerekli aşı uygulamaları, duygusal tatminler, iyi bir motor beceri, sağlıklı yetişkin döneminin olmazsa olmazları olduğunu vurgulayarak şu bilgileri veriyor:

“Büyüme, hücre sayı ve büyüklüğünün artmasına bağlı şekilde, vücut hacim ve kütlesinin artışıdır. Boy uzamasında en önemli etkeni, genlerdir. Boy büyümesine etki eden faktörlere nitelikli beslenme ve sporu da ekleyebiliriz. Bu üçü de tam olmasına karşın araya giren önemli kronik bir hastalık boyun hedeflenen boy olmamasına neden olabilir. Gelişme ise hücre ve dokuların yapı ve içeriğinin değişimi ile motor, zihinsel, sosyal ve duygusal alanlardaki olgunlaşmadır. Ama büyüme ve gelişme yaş dönemlerine göre değişir.”

Çocukluk çağı olarak kabul gören 0-18 yaş döneminde çocukların her çeşit gelişmeye açık olduğunu dile getiren Dr. Cüneydi, bu gelişimlerin; fiziksel, ahlaki, bilişsel, kişisel olarak cinsel, dil, duygusal, psikomotor ve sosyal gelişmeleri kapsadığını vurgulayarak “Hepsi birbirini tamamlayabilir. Dikkat edilmesi gerekli olan nokta, büyüme yalnız başına sağlık göstergesi değildir. Sağlıklı büyüme için her döneme o döneme özgü tetkik, aşılar ve takviyelerin yapılması gerekmektedir. Anne babaların aklından çıkarmaması gerekli olan cümle şudur: Büyüme farklı, gelişme farklı, sağlıklı olmak farklıdır” diyor.

Kaynak:hurriyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.