Boğaz Enfeksiyonu

0 14

Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu, çocuklarda özellikle okul çağında oldukları zaman sıklıkla görülen bir hastalıktır. Beta mikrobu olarak bilinen ve bademcik enfeksiyonundan kaynaklanan bir hastalıktır.

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu meydana geldiği zaman bademcikleri şişer.

  • Bademcik bademcik şişmesinden kaynaklanarak yutkunmada güçlük
  • Uyurken nefes almakta zorluk ve bunun gibi belirtilerdir.

Boğaz enfeksiyonu, çoğu zaman evdeki çeşitli bitkisel ürünlerle önlenebilir. Fakat bazen bu bitkisel ürünler, yetersiz kalabilir. Çünkü boğazda bulunan bakteri artmaya başladığı zaman doktor kontrolünde bir tedavi, tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonunun Tedavisi

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, yapılan tanılar sonrasında ortaya çıkar.Doktor kontrolünde tanı sonucunda, Beta mikrobu olduğu belirlenir.

  • Antibiyotik tedavisine başlanır.Bu tedavi yaklaşık olarak 10 gün kadar sürmektedir.Antibiyotik kullanarak kısa sürede oluşturduğu ağrıların etkileri azalabilir.
  • Basit Üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik önerilmez.Bunun en önemli sebebi ise bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanması sağlanır. Bu da hastalığını daha da artmasına neden olabilir.Ancak Beta mikrobunun yol açtığı enfeksiyon tedavisinde, antibiyotik önemlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.