Beta Enfeksiyonu Nedir?

0 52

BETA ENFEKSİYON NEDİR?

BETA enfeksiyonu Beta hemolitik Streptococcus pyogenes isimli bakterinin neden olduğu enfeksiyonudur. Halk ortasında BETA olarak kısaltılmıştır. Halk ortasında bilinenin bilakis BETA enfeksiyonuna virüs değil bakteri neden olmaktadır.

BETA ENFEKSİYONU NEDENLERİ NELERDİR?

BETA enfeksiyonunun tek bir nedeni bulunmaktadır. Streptococcus pyogenes bakterisi BETA enfeksiyonuna neden olmaktadır.

BETA ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?

BETA enfeksiyonu nasıl anlaşılır?”, “BETA enfeksiyonu semptomları nelerdir?” , “BETA enfeksiyonu karın ağrısı yapar mı? BETA enfeksiyonu belirtileri nelerdir?” ,”BETA enfeksiyonu ağız kokusu yapar mı?” , “BETA enfeksiyonu boğaz ağrısı yapar mı?” , “BETA enfeksiyonu döküntü yapar mı?”, “BETA enfeksiyonu halsizlik yapar mı?” , “BETA enfeksiyonu ishal yapar mı?” , “BETA enfeksiyonu ses kısıklığı yapar mı?

, “BETA enfeksiyonu kızıl hastalığı” , “BETA enfeksiyonunda lenf bezleri şişer mi?” , BETA enfeksiyonu mide bulantısı yapar mı? üzere sorular merak edilen bahisler ortasındadır. BETA enfeksiyonu halkın bademcik ya da üst teneffüs yolu olarak isimlendirdiği enfeksiyon belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Üst teneffüs yolarını bademcik bölgesini tesirler

BETA belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ateş BETA enfeksiyonunda sık görülebilen belirtiler arasındadır.
 • Yutma güçlüğü BETA enfeksiyonu belirtisi olabilmektedir.
 • Boyunda şişlik birçok rahatsızlıktan kaynaklanabildiği gibi BETA enfeksiyonu belirtisi de olabilir.
 • Boğaz ağrısı üst solunum yolu rahatsızlıklarında sık görülmektedir. BETA enfeksiyonu belirtisi de olabilir.

BETA enfeksiyonun belirtileri başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere farklı hastalıklarla da karıştırılabilir. Bu nedenle BETA enfeksiyonu belirtileri yaşandığı zaman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

BETA ENFEKSİYON NASIL TEŞHİS EDİLİR?

“BETA enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?”, “BETA enfeksiyonu nasıl anlaşılır? , “BETA enfeksiyonu kan analizinde aşikâr olur mu?”, “BETA enfeksiyonu tahlili”, “BETA enfeksiyonu testi” üzere sorular merak edilen mevzuların başında gelmektedir.

 • BETA enfeksiyonun teşhisi boğaz kültürüyle yapılmaktadır.
 • Hastadan alınan boğaz kültüründe Streptococcus pyogenes üremesi olursa BETA enfeksiyonu teşhisi konulmaktadır.
 • Bunun yanında BETA teşhisi için hızlı test denilen 1 saatte sonuç alınan boğaz sürüntüsü testleri de bulunmaktadır.
 • Akut BETA enfeksiyonu kan testiyse belirlenmemektedir. Ancak son 3-6 ay içerisinde BETA enfeksiyonu geçirilip geçirilmediği yapılacak kan testiyle belirlenebilir

BETA ENFEKSİYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

“BETA enfeksiyonu tedavisi edilir?” , “BETA enfeksiyonu nasıl geçer?” , “BETA enfeksiyonu bedenden nasıl atılır? , “BETA enfeksiyonu kaç günde geçer?”, “BETA enfeksiyonundan nasıl kurtulurum?”, “BETA enfeksiyonu nedir nasıl tedavi edilir?”, “BETA enfeksiyonuna ne âlâ gelir?”, BETA enfeksiyonu için hangi ilaç kullanılır?”, “BETA enfeksiyonu için antibiyotik” soruları BETA enfeksiyonu tedavisinde en merak edilen mevzuların ortasındadır.

 • BETA enfeksiyonu boğaz enfeksiyonudur. BETA enfeksiyon tedavisinde penisilin türevi antibiyotikler kullanılmaktadır.
 • BETA enfeksiyonu tedavisinde kullanılan penisilin türevi ilaçlar ağızdan alınacaksa 10 günlük antibiyotik tedavisi önerilmektedir.
 • Bunun yanında kalçadan enjeksiyonla tek doz penisilin de BETA tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • BETA enfeksiyonu tedavisinde kullanılan penisilin benzeri antibiyotiklere alerjisi olan hastalar için azitromisin, klaritromisin veya ertiromisin gibi antibiyotikler tercih edilebilir.

BETA ENFEKSİYONU İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR 

Geçirilmiş BETA Enfeksiyonunu Öğrenmenin Faydası Var mıdır?

BETA enfeksiyonun romatizmal ateş, ve nefrit üzere kimi geç komplikasyonları bulunmaktadır. Kan testi yaptırarak daha evvel geçirilmiş BETA enfeksiyonunu öğrenmek bu üzere hastalıkların teşhisinde yararlı olabilmektedir.

BETA Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

BETA enfeksiyonu damlacık yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Öksürük, yakın etrafta hasta birisiyle temas etmek ile çarçabuk şahıstan şahsa geçebilmektedir. BETA enfeksiyonuna bakteri neden olduğu için yakın temas, öpüşmek yahut sarılmak üzere yollarla bulaşabilmektedir.

BETA Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

BETA enfeksiyonun tek tedavisi antibiyotik kullanımıdır. BETA enfeksiyonunun tedavisinde antibiyotik haricinde kullanılacak öbür bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat BETA enfeksiyonu kendi kendine de geçebilmektedir. Hiçbir müdahale olmazsa 3-5 gün içerisinde BETA enfeksiyonu genellikle kendini sonlandırabilmektedir.

BETA Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

BETA enfeksiyonu kendi kendine de geçebilmektedir. Ancak bazen komplikasyonlara neden olabilmektedir.

BETA enfeksiyonu tedavi edilmezse;

 • Tedavi edilmeyen BETA enfeksiyonu daha sonra kalp romatizması yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • BETA enfeksiyonu tedavi edilmezsen enfeksiyon lokal yayılmalar yapabilmektedir. Boyun apsesi ortaya çıkabilmektedir. Sinüsler yoluyla beyin içerisine ilerleyen enfeksiyonlar olabilir.
 • Bademciklerdeki lenf nodlarında sorunlar yaratabilir
 • Tedavi edilmeyen BETA enfeksiyonu Akut romatizmal ateşe neden olabilir.
 • Enfeksiyon sonrası görülen nefrit (bir tür böbrek hastalığı) yaşanabilmektedir.
 • BETA enfekiyonu geçiren çocuklarda tik benzeri hareketlerle ortaya çıkan Pandas rahatsızlığı yaşanabilmektedir.

BETA Enfeksiyonu Bulaşıcı mıdır?

BETA enfeksiyonu bulaşıcıdır. Damlacık yoluyla çarçabuk şahıstan bireye bulaşabilmektedir.

BETA Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

BETA enfeksiyonu hiç müdahale edilmezse bile 3-5 gün arasında kendi kendine geçmektedir. Tedavi sürecinde antibiyotik ilaçlar ağızdan alınacaksa 10 gün kullanılması gerekmektedir. Enjeksiyon yoluyla ise 1 doz penislin yeterli olmaktadır.

BETA Enfeksiyonu Doğal Tedavisi Var mıdır?

BETA enfeksiyonu sarımsak güzel gelir mi?” , “BETA enfeksiyonu için şifalı bitkiler nelerdir?”, “BETA enfeksiyonu bitkisel tedavisi var mıdır?” , “BETA enfeksiyonu doğal tedavisi nedir?” soruları merak edilen hususların ortasındadır.

BETA enfersiyonunun doğal tedavisi yahut bitkisel tedavisi bulunmamaktadır. Hastalık kendi kendine de bitebilmektedir lakin komplikasyon ihtimali bulunduğu unutulmamalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler yahut destekler BETA enfeksiyonun geçmesinde tesirli değildir. Lakin hastalanmamak ismine bedeni ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı beslenilmesi değerlidir.

BETA Boğaz Enfeksiyonu Yapar mı?

BETA enfeksiyonu zaten bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Bademcik ve üst solunum yollarında enfeksiyonu neden olur. Bu yüzden BETA enfeksiyonunda boğaz ağrısı görülebilmektedir.

BETA Enfeksiyonu Olan Çocuk Okula Gidebilir mi?

BETA enfeksiyonu olan çocuk 24 saat yani bir gün antibiyotik kullandıktan sonra okula gidebilir. Bir gün kullanılan antibiyotik bulaşıcılığı ortadan kaldırmaktadır. Bulaşıcılık riski ortadan kalktığı için çocuk kendisini de âlâ hissediyorsa okula gitmesinde sorun bulunmamaktadır.

BETA Enfeksiyonu Hangi Yaşlarda Görülür?

BETA enfeksiyonu genellikle 3-15 yaş ortasında sık görülmektedir. Lakin temas ve damlacıkla bulaştığı için erişkinlerde de yaşanabilmektedir. BETA enfeksiyonunun belirtileri yetişkinlerde de tıpkı halde görülmektedir.

BETA Enfeksiyonundan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

BETA enfeksiyonundan korunmak için en değerli kural hijyen kurallarına uyulmasıdır. El yıkama, hasta beşerlerle yakın temastan kaçınmak, öksüren ateşi olan bireylerden uzak durulması gerekmektedir. BETA enfeksiyonu damlacık yoluyla bulaştığı için kapalı ve kalabalık ortamlara mümkün olduğu kadar gitmemek hastalıktan korunmanın en kıymetli yollarından biridir.

D vitamini kullanmak bedenin zinde kalmasına ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yer hazırlamaktadır. Bunların yanı sıra beslenme ve uyku nizamı de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığına yakalanma riskini azaltabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.