Bebeklerde Sarılık Evde Nasıl Geçer

0 42

Bebeklerde sarılığın ciddi boyutlara ulaşması üzerine doktor takibi önem arz eder. Yeni doğan bebeklerde her daim risk teşkil eden sarılık için anne sütü tavsiye edilir ve bunun üzerine kendiliğinden geçmesi beklenir.

Yenidoğanda Sarılık Tehlikesi Ne Zaman Geçer?

Yeni dünyaya gelen bebeklerde sarılık için anne sütü önerilir. Anne sütünün sık sık alınması sarılığın önüne geçer. Bebeklerde sarılık evde nasıl geçer soranlara da ilk etapta anne sütü belirtilir. Sarılığın:

  • Yaygın olarak hayatın ikinci gününden itibaren görülmesi söz konusudur.
  • Devam eden günlerde de boyutunun artış göstermesi mümkün olabilir.

En fazla 15 günlük süreçten söz edilir. 15 günün ardından kendiliğinden geçer ve bebeklerin eski sağlıklarına kavuştuğu gözlemlenir. Ciddi seviyelerde olan sarılığa dair sadece anne sütü yeterli olmazsa hekim tavsiyelerine değinmek önem arz eder.

Sarılık Kaç Güne Geçer?

Bebeklerde sarılık evde nasıl geçer merak edenlere ilk etapta anne sütünden bahsetmek faydalı olacaktır. Nitekim anne sütünün fazlaca alınması ile:

  • Sarılığa neden olan bilirubin maddesinin atılması kolay hale gelir.
  • Maddenin idrar yolu ile atılmasında anne sütünün alınması önem arz eder.

Bu sayede sarılık ortalama 7 – 10 gün içerisinde düzelmeye başlar. Doğumun ilk 3 – 4 gününde yüksek seviyelerde olan sarılık devam eden günlerde geçmeye başlayacaktır. Ancak bu süreçte aksi belirtilere tanıklık ederseniz doktora başvurmalısınız. Özellikle de yüksek ateşe bağlı olarak mutlaka hekime yönelmek gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.