Bebeklerde Otizm Nasıl Anlaşılır

0 79

Bebeklerde otizme dair birden fazla belirtinin üzerinde durulur. Ebeveynlerin bu belirtileri dikkate almaları beklenir. Ardından da gözlemlere dayalı olacak şekilde hekimlere başvurulması gerekir.

Bir Bebeğin Otistik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde otizm nasıl anlaşılır merak edenlere öncelikle göz temasından söz etmek faydalı olacaktır. Çünkü otistik olan bebeklerin göz temasından uzak durduğu gözlemlenir. Bunun yanı sıra:

  • Seslere tepki vermemeleri de otizmin belirtileri arasında gösterilir.
  • Konuşma problemlerinin çok küçük yaşta başladığı görülür.

Otizm olan bebeklerin çekingen bir bakışa sahip olmaları söz konusudur. Göz kontağında yaşadıkları sorunlardan kaynaklı doktora gidilebilir. Bunun üzerine yapılan testler eşliğinde otizm belirlenebilir ve tedavilere değinilebilir.

Otizm Bebeklerde Ne Zaman Anlaşılır?

Bebeklerde otizm nasıl anlaşılır öğrenenler devamında sürece de değinir. Şöyle ki en yakın ne zaman anlaşıldığına göz atılır. Bunun için semptomların üzerinde durulur ve minimum 6 aya gönderme yapılır.

Yaygın olarak 6 – 12 aylık süreçten söz edilir. En erken bu sürece değinilir ve ebeveynlerin gözlemleri üzerine harekete geçilir. Çoğu zamanda:

  • Bebeklerin anlamsız sesler çıkarması üzerine doktora başvurulur.
  • İşaret etme hareketleri de yine takibe alınır.

Görüldüğü üzere otizme dair gözlem önemli bir yere sahiptir. Bu şekilde erken teşhise yönelmek mümkün hale gelir. Ardından da tedavi yöntemlerinin üzerinde durulur. Otizme dair çeşitli yöntemlere değinilir. Erken zamanda alınan eğitimlere ve de tedavilere bağlı olarak ciddi bir ilerleme sağlamak mümkün olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.