Bebeklerde Hemanjiom Ne Kadar Büyür

0 46

İyi huylu olarak tanımlanan hemanjiom doğum sonrası gözlemlenebilir. Hızlı bir şekilde büyüme gösterebilir ve takibe alınması gerekebilir. Yaygın olarak en büyük hacme 6 ile 10 ay arasında ulaştığı görülür.

Hemanjiom Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde hemanjiom ne kadar büyür soranlara 6 – 10 aylık süreç belirtilir. Bu süreçte büyümeleri takibe alınır ve ardından tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bazı durumlarda kendiliğinden ortadan kalktığı da gözlemlenir.

Kılcal damarlar üzerinden oluşan hemanjiomların iyi huylu olduğu görülüyor. Bunun üzerine tedaviden etkili bir sonuç alınıyor. Hatta tedavi edilmesine dahi gerek kalmayabiliyor. Yaygın olarak:

  • Doğum esnasında iyi huylu tümörlere rastlanmaz.
  • Yaygın olarak 2 – 3 haftalık olan bebeklerde gözlemlenir.

Bunun üzerine toplardamar ve kılcal damar üzerinden incelemelere yer verilir. Özellikle de büyümenin hızlı ve fazla olması halinde ek tedavi yöntemlerine değinilir. Nitekim bu gibi durumlarda nefes alışverişlerinde sorun çıkabilir.

Hemanjiom Kanser Mi?

Bebeklerde hemanjiom ne kadar büyür kadar kanser mi değil mi de sorgulanan unsurlardan bir tanesidir. Nitekim şimdiye dek bu oluşumlar üzerinden kansere rastlanmadığı görülür.

Yaygın olarak ciltte gözlemlenir ve kafa derisinde ortaya çıkabilir. Aynı şekilde sırt ile göğüs bölgelerinde de karşınıza çıkabilir. Son olarak bazı bebeklerin yüzünde olduğu görülür. Tedavisine ihtiyaç duyulmaz ve kendiliğinden geçmesi beklenir. Tedaviye ihtiyaç duyulan durumlar ise:

  • Görmeye engel teşkil ettiği zaman tedaviye geçilmesi sağlanır.
  • Nefes alıp verme güçlünün yaşanması neticesinde tedavi değerlendirilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.