Bebeklerde Göz Takibi Ne Zaman Başlar

0 47

Göz koordinasyonuna dair normal görülen süre 2 aydır. Yeni dünyaya gelen bebekler 2 aylık olduktan sonra nesneleri takip etmeye başlar. Devam eden aylarda ise gördüklerine karşı tepki vermeye başlar.

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görür ve Duyar?

Bebeklerde göz takibi ne zaman başlar merak edenlere ilk birkaç haftadan söz edilir. Bebeklerin ilk haftalarda ışığı karşı duyarlık hale geldikleri görülür. Bunun devamında:

  • İlk 3 ay içerisinde gözlemleri netleşmeye başlar.
  • 3 ayın sonunda göz koordinasyonları üzerine tepki vermeleri gözlemlenir.

Aynı şekilde duymaları da benzer süreçler üzerine ele alınır. İlk haftalarda görmeleri ve de sese olan duyarlılıkları üst seviyede olmaz. Bunun için birkaç ayın geçmesi ve rutin kontrollere yer verilmesi gerekir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Bakar?

Bebeklerde göz takibi ne zaman başlar soranlar için 3 aylık süreç ele alınır. Çünkü 3 ayın ardından bebekler ile göz göze gelmeniz ve tepkilerine tanıklık etmeniz mümkün hale gelir.

Yeni doğan bebeklerin göz renkleri hemen oturmaz. Bununla birlikte renkleri ayırt etmeleri de mümkün olmaz. Yaygın olarak siyah veya beyaz olarak gördükleri bilinir. Bunun gibi:

  • Sinir hücrelerinin yeteri kadar gelişmemesi gri rengini sık sık görmelerine neden olur.
  • Odaklama yeteneğine de hemen sahip olmaları mümkün değil.

Nesnelere karşı duyarlılık 3 ayın sonunda başlar. Her birinin rengini ayırt etmek ve de tepki vermek adına 3 ayın geçmesi önem arz eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.