Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer

0 107

Göz çapaklanmasının önüne geçmek için hijyene dikkat etmek gerekir. Bebeklerin yüzünü yıkamak veya pamuk yardımı eşliğinde çapakları temizlemek önem arz eder. Tekrar etmemesi için de hijyene dikkat etmekte fayda var.

Yeni Doğan Bebeklerin Gözleri Neden Çapaklanır?

Bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer merak edenlere öncelikle hijyenden söz edilir. Şöyle ki pamuk yardımı ile çapakların temizlenmesi büyümemesi adına önemlidir. Bunun yanı sıra çapaklanmanın nedenini merak edenlere:

  • Göz kanallarında tıkanma meydana geldiği zaman çapaklanma sorunu yaşayabilir.
  • Bazı bebeklerin göz kanalları küçük olduğu için de çapaklanma sık sık gerçekleşir.

Halk arasında kafanın üşütülmesi de dile getiriliyor. Bebeklerin başı üşüdüğü zaman çapaklanmanın daha fazla olduğu belirtiliyor. Ancak uzmanlar tarafından bu hususa değinilmez ve sadece göz kanalları üzerinden çapaklanma dikkate alınır.

Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer?

Bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer soranlara temizlikten söz etmek gerekir. Yeni doğan bebeklerin gözünü çeşme suyu eşliğinde temizlemek hata olacaktır. Bunun yerine:

  • Belirli bir ölçüde suyun önce kaynatılması faydalı olacaktır.
  • Kaynayan suyun ılıklaşmasını beklemeli ve pamuk yardımı ile temizliğe geçmelisiniz.

Son derece nazik hareketler ile çapağı temizlemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi rahatsız etmeyecek şekilde hijyen sağlanmalıdır. Pamuk ile almakta zorlananlar bunun yerine temiz bir mendil tercihinde de bulunabilir. Parmak ucuna geçirilen mendil yardımı ile çapakları temizlemek kolay olacaktır. Bu sayede devam eden çapak sorunları giderilir. Bebeklerin görmede sorun yaşamaları engellenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.