Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar

0 43

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısına nadiren rastlanır. Yaygın olarak 2 haftadan sonra gaz sancıları görülebilir. En fazla da 4. Haftadan sonra artış göstermeye başlar ve 6. Haftaya kadar bu süreç uzayabilir.

Bebeklerde Gaz En Fazla Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde gaz sancısı ne zaman başlar merak edenler için en az 2 haftalık süreçten söz edilir. 2 haftalık olan bebekler emzirmenin sonucunda gaz problemi çekebilir. Bunu:

  • Bebeklerin uykuya geçişte sık sık huzursuzlanmasından anlamanız mümkün olacaktır.
  • Ağlama nöbetlerine geçen bebeklerde de yaygın olarak gazdan şüphe edilmektedir.

Bebeklerin gaz çıkartamaması bir süre sonra uyku problemlerine neden olur. Hatta emzirme periyotlarında dahi değişiklik saptanır. Nitekim gazdan kaynaklı olarak açlık hissine sahip olmazlar ve bu durum daha az emmelerine neden olabilir.

Bebek Her Emdiğinde Gaz Olur Mu?

Bebeklerde gaz sancısı ne zaman başlar sorgulayanlar için yaygın olarak 2 – 4 haftaya işaret edilir. Her emmeden sonra gazın olması muhtemeldir. Özellikle de:

  • Sık sık emzirilen bebeklerde yaygın olarak gaz şikayetleri ortaya çıkar.
  • Emzirme sırasında hava yutan bebeklerde gaz problemi yaşanır.

Sık emzirme neticesinde bu durum kaçınılmaz hale gelir. Ardından da sancı içerisinde olan bebeklerin bunu huysuzlukları ile belli etmesi söz konusudur. Öyle ki sık sık ağlama nöbetlerine girdikleri görülür. Özellikle de emzirmeden sonra uykuya geçişte huzursuz oldukları gözlemlenir ve gazın çıkartılması esas alınır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.