Bebeklerde Gaz Problemi Ne Zaman Biter

0 31

Gaz problemi yaygın olarak ilk aydan başlayarak 4. Aya kadar uzayabilir. Bazı bebeklerde 4. Ayı da geçer ve ne zaman sona ereceği sorgulanır. Bunun üzerine uzmanlar maksimum 5 aya kadar süre tanımaktadır.

Bebekte Gaz Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde gaz problemi ne zaman biter soranlara 4 – 5 aylık süreçten söz edilir. Ancak süreyi dikkate almak yerine gaza dair belirtilere değinmek faydalı olacaktır.

Gazı olan bebeklerin ağlama nöbetlerine girmesi kaçınılmaz olacaktır. Nöbetlerin birkaç aya kadar geçmesi üzerine rahatlamaya başlarlar. Bunun yanı sıra:

  • Uykuya geçişte hep bir huzursuzluk içerisinde oldukları görülür.
  • Uykusuz ve de gazlı olmalarından kaynaklı ağlama nöbetleri tekrar edebilir.

En yoğun olarak doğumdan sonraki 4 ile 6 haftalık sürece değinilir. Bu süre zarfında üst seviyelere çıkan gaz problemine karşı uzmanların ilaç tedavisine başvurduğu da görülüyor.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Gaz sancısının yüksek seviyelerde olmaması adına emzirmeden sonra gazını çıkartmak önemli. Bebeklerde gaz problemi ne zaman biter sorgulayanların önceliği de bu aşamalara yer vererek en kısa sürede problemin çözülmesini sağlamak oluyor. Ebeveynlerin:

  • Her emzirme sonrasında bebeği kaldırmaları ve gazlarını çıkartmaları önerilir.
  • Karnına masaj yaparak bebeklerin rahatlaması sağlanmalıdır.

Bunlar kadar bebeğe yaptırılan hafif egzersizler de etkili olacaktır. Bacaklarından yukarıya doğru yapılan masajlar ve de egzersizler rahatlamasını sağlar. Bu şekilde gazı çıkan bebeklerin rahat bir uykuya geçmeleri de kolay hale gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.