Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır

0 62

Bebeklerin ilerde mide rahatsızlıklarına maruz kalmamaları adına gaz çıkartılması tavsiye edilir. Bununla birlikte emzirdikten hemen sonra bebeklerin yatırılması da mide rahatsızlıklarına sebebiyet verdiği için tavsiye edilmez.

Gaz Çıkarmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bebeklerde gaz nasıl çıkarılır soranlara öncelikle masaj uygulamalarından söz etmekte fayda var. Bebeğini emzirdikten sonra omuz hizanıza doğru kaldırmalısınız. Sırtından başa doğru dairesel hareketler ile rahatlamasını sağlamalısınız.

Bunun gibi karın bölgesine yapılan hafif masajlar da gaz çıkartmada etkili olacaktır. Özellikle de saat yönünde olacak şekilde dairesel hareketlere yer verilir. Bunun üzerine bebeklerde ciddi bir rahatlama meydana gelir. Emzirilen ve gazı çıkartılan bebekler daha rahat bir uykuya geçiş yapar.

Emzirdikten Ne Kadar Sonra Gaz Çıkarılır?

Bir dakika kadar bebek emzirilir ve bu süreçte uykuya dalabilir. Uykuya dalsa da dalmasa da bebeğin hafifçe yukarıda kaldırılması ve gazının çıkartılması önem arz eder. Bebeklerde gaz nasıl çıkarılır merak edenlere:

  • Her beslenmenin ardından mutlaka gazın çıkartılması gerekir.
  • Ortalama 5 – 6 dakika kadar gazını çıkartmaya çalışabilirsiniz.

Bu adımlar üzerine bebekte ciddi bir rahatlama sağlanır ve iyi hissetmesi kolay hale gelir. Özellikle de bebeklerin belirli zamanlarda ağlama nöbetlerine girmemeleri için gaz çıkartılması önemli. Aksi taktirde huysuzlanan bebeklerde ağlama nöbetleri kaçınılmaz hale gelir. Sık sık ağlama nöbetlerine girmeleri uykusuz kalmalarına neden olabilir. Hem uykusuz hem de gazlı bebeklerden kaynaklı zor günler sizi bekliyor olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.