Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte İlk Ne Verilmeli

0 77

Ek gıdaya geçecek olan bebekler için araştırmaya geçilir. En uygun besinler seçilir ve alıştırma yapılır. Bu aşamada olmazsa olmaz patates başı çeker. Aynı şekilde yeşil kabak ve de havuç olarak pek çok sebzenin püre halinde verilmesi önerilir.

Bebeklere Ek Gıda Olarak Neler Verilmeli?

Sebzelerin ağırlıkta olduğu açık durumda. Bebeklerde ek gıdaya geçişte ilk ne verilmeli soranlara tatlı patates ve balkabağı olarak birkaç tanesinden söz edilir. Bunların ardından gelenler:

  • Yulaf ve irmikle hazırlanan yiyeceklere yönelebilirsiniz.
  • Meyve olarak ise şeftali ile muzdan yana seçiminizi yapabilirsiniz.

Mevsime bağlı olarak sebze ile meyve tercihinde bulunmanız en doğrusu olacaktır. Bunun üzerine çok fazla pütürlü bırakmadan tatmalarını sağlarsınız. Beraberinde pütür seviyesini arttırarak alışmalarını mümkün kılabilirsiniz.

4 Aylık Bebeğe Ek Gıda Olarak Ne Verilebilir?

Bebeklerde ek gıdaya geçişte ilk ne verilmeli soranlar aylık olarak değerlendirmeye başlayabilir. En erken 4 aylık sürece değinilir ve neler verilmesi gerektiği sorgulanır. Bunun üzerine:

  • Yoğurda öncelik verilir ve bebeklerin kolaylıkla tükettiği görülür.
  • Mevsime bağlı olarak meyvelerin sularını bebeklerinize verebilirsiniz.

Sadece meyve suları ile sınırlı kalınmaz. Buna ek olarak isteyenler sebze sularından yana tercihini yapabilir. Çok az miktarda olacak şekilde suları tüketmeleri mümkün olabilir. Bu aşamada bebeklere meyve veya sebze özlerini vermemek gerekir. Henüz 4 aylık bebekler için sadece sıvı ağırlıklı olacak şekilde ek gıda programlarına yer verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.