Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir

0 70

Burun tıkanıklığına karşı solüsyonlara yönelenler sayıca fazla. Solüsyon yerine en doğrusu tuzlu su olacaktır. Nitekim tuzlu su yardımı ile mukusun yumuşaması mümkün hale gelir ve kolayca çıkarmanız halinde rahatlama sağlanır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Evde Nasıl Giderilir?

Evde burun tıkanıklığına karşı en etkili yöntem tuzlu su olacaktır. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorgulayanlara öncelikle tuzlu su eşlik eder ve:

  • Tuzla su karışımını buruna birkaç damla olacak şekilde eklemelisiniz.
  • Birkaç saniye burunda kalması halinde steril şırında eşliğinde temizliğe geçmelisiniz.

Burun tıkanıklığına neden olan mukusun alınması güç olabilir. Bunun için tuzlu su işinizi kolay hale getirir. Su eşliğinde burun içinin rahatlaması sağlanır. Ardından da şırınga yardımı ile mukusları alarak rahatlamayı mümkün kılabilirsiniz.

Anne Sütü Bebeğin Burun Tıkanıklığına İyi Gelir Mi?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir soranlara zaman zaman anne sütünden de söz edilir. Özellikle de yeni doğan bebeklere dair anne sütü ele alınabilir. Bunun için:

  • Anne sütünün birkaç damla olarak buruna katılması gerekir.
  • Temiz bir mendik yardımı ile burun silinmelidir.

Anne sütünün enfeksiyonlara karşı etkili olduğu bilinir. Bundan dolayı gribe karşı sık sık değerlendirilir. Nitekim grip olan bebeklerde de burun tıkanıklığına rastlanır. Rahatça nefes alamayan bebekler huysuzlanmaya ve ağlamaya başlar. Hatta devamında ağlama nöbetleri gelebilir. Bunun için en doğrusu en yakın zamanda burnu yumuşatmak ve içeride kalan mukusları mendil ya da kulak pamuğu ile temizleme olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.