Bebeklerde Azı Dişi Ne Zaman Çıkar

0 42

Küçük ve de büyük azıların çıkma süreleri değişiklik gösterir. Öncelikle üstte bulunan küçük azı işler için 12 – 16 aylık sürece değinilir. Büyük olanlar ise 20 – 30 ay aralığında patlayarak bebeklerde ciddi huysuzluklar yaratabilir.

Azı Diş Çıkaran Bebeklerde Ne Gibi Rahatsızlıklar Olur?

Bebeklerde azı dişi ne zaman çıkar merak edenlere birkaç aylık süreçten söz edilir. Bu süreci belirtiler ile değerlendirmeniz kolay hale gelir. Çoğu zaman:

  • Uykusuzluk problemleri yaşanır ve bebekler son derece huysuz bir hale bürünür.
  • İştahsızlık ile ısırma gibi belirtiler üzerine diş takip edilebilir.

Aynı zamanda bazı bebeklerde yanak kaşınmasına rastlanıyor. Bunun kadar kulaklarda çınlama ve kalıntı meydana gelebilir. Bebekler azı dişi çıkarttıkları zaman sık sık kulaklarını çekiştirmektedir.

2 Aylık Bebeğin Dişleri Çıkar Mı?

İlk diş çıkarma evresine minimum 2 aylıkken geçiş yapılabilir. 2 ile 14 aylık süreç üzerinden ebeveynlerin takipte kalması gerekir. Bunun dışında:

  • Diş çıkarma 20 süt dişe kadar devam eder.
  • Maksimum 28 aya kadar tamamlanması beklenir.

Görüldüğü üzere 2 aylık olan bebeklerde de zaman zaman diş patlaması yaşanabiliyor. Ancak yaygın olarak 3 aylıkken diş patlaması ortaya çıkıyor. Tamamlanması da 2 yaşa kadar sürüyor. Bunlar süt dişleri olarak tanımlanıyor ve bakımına özen göstermek gerekiyor. Çünkü düzenli diş ve ağız bakımı yamuklukların önüne geçer. Dişlerin yer edinmesi ve düzenli bir hale bürünmesi daha kolay hale gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.